Трошки про Теслу або твіт вартістю майже $200 млрд: як тобі таке, Ілон Маск?

05 октября 2022
(0 голосов)
Author :  

troshki-pro-teslu-abo-tvit-vartistyu-majzhe-200-mlrd-yak-tobi-take-ilon-mask

Історія із звітністю Tesla та подальшими подіями із твітом Ілона Маска та шаленим падінням капіталізації наймоднішого виробника електромрбілів — чи не найкращий приклад того, що насправді становить собою нинішня оцінка компанії з Техасу.

Так, я не помилився: на сьогодні Tesla — це підприємство із штаб-квартирою у Техасі, а її каліфорнійське походження залишилось для історії. А загалом це ніяк не впливає на події, що відбулися днями.

Нагадаю: 3 жовтня, після новин про рекордні по факту, але нижчі за прогноз поставки клієнтам нових електромобілів Tesla, вартість акцій компанії знижується. Ще раз: за підсумком третього кварталу'2022 клієнтам було передано трохи менше 344 тисяч Tesla, що стало рекордом (зібрано було ще більше: майже 366 тисяч).

Для порівняння: минулого року впродовж III кварталу поставки клієнтам становили 241 тис машин. Однак, аналітиків ці цифри не влаштували – вони, бачите, очікували продажі на рівні 365 тисяч, тому піднялася хвиля в стилі «Щось у Tesla справи не дуже».

Вдумайтеся тільки: продажі ставлять рекорд, виробництво дозволяє мати резерв – тобто, умовно кажучи є можливість запропонувати клієнту машину саме такого кольору, як йому хочеться. І що в такій ситуації кажуть якісь диваки у сорочках, що до реального виробництва не мають жодного відношення? «Мало. Якось слабенько. Треба цих хайпожерів з Tesla трохи приземлити – хай знають, хто диктує умови ринку».

Не інакше, як засмучений своїми знеціненими зусиллями, засновник Tesla Ілон Маск вирішує написати щось у Twitter про визвільну боротьбу України. Може, розрахунок був на те, що вдасться відвернути увагу від падіння вартості акцій Tesla?

На той момент капіталізація компанії становить $904 млрд.

4 жовтня, тобто на наступний день після допису можна було впевнено стверджувати, що твіт у Маска вийшов так собі: капіталізація Tesla становила $754,1 млрд. І це після "відскоку", оскільки за деякий, досить невеликий час після твіту, Tesla коштувала $706 млрд.

Тобто, допис пана Маска у Twitter менше, ніж за добу «мінусанув» Tesla на майже $200 млрд ринкової вартості.

Непогано так відвернув увагу висловленням про Україну, а? Гадаю, головний мрійник-практик планети тепер набагато краще розуміє московитів в сенсі що значить вигрести «за Україну» повним лаптєм.

Перший висновок з цієї історії: робиш електромобілі та збираєшся надалі підкорювати космос – роби та підкорюй. А в Україну зі своїми особливо цінними думками не лізь. Тут хто тільки й не за таке вигрібав.

А другий висновок стосується ринкової вартості Tesla.

На момент, коли Маск вирішив висловитись про ситуацію в Україні, капіталізація Tesla становила $904 млрд – і це ще не найвища оцінка компанії інвесторами та ринком.

Нагадаю: мова йде про виробника, який минулого року продав 936 тисяч своїх електромобілів.

Безперечно, приріст у порівнянні з минулим роком просто фантастичний: клієнтам доправили на 87.4% більше електромобілів, ніж у 2020 році. А зібрали на 82.5% більше. В обох випадках приріст забезпечила пара найдемократичніших моделей в лінійці Tesla: Model 3 та Model Y.

     Tesla Model 3 зразка 2021 року

Tesla Model 3 зразка 2021 року

Tesla Model 3 зразка 2021 року

 

І все ж, протягом року Tesla загалом продала менше 1 млн своїх EV.

Для порівняння: у 2021 році Toyota сумарно продала 10 млн 495 тис авто.

Знаєте, яка капіталізація у японського гіганта? $259.6 млрд.

Тобто, якщо дуже грубо, в три рази менше за Тesla.

Ще кілька прикладів:

– Volkswagen Group минулого року продав 8 млн 882 тис авто. Капіталізація? $76.9 млрд

– група Stellantis продала 6 млн 433 тис авто, її капіталізація становить $48.5 млрд

– показники GM: 2.2 млн проданих авто та $56 млрд.

– Ford Motor: 1.9 млн авто та $63.6 млрд.

Вказані показники продажів були офіційно надані виробниками за результатами роботи протягом минулого року. Капіталізацію я вказав за даними оригінального forbes.com

Таким чином, ринок своєю оцінкою капіталізації Tesla робить дві речі.

Перша: нещодавнім рівнем оцінки вартості Tesla і тої ж таки Toyota нам хочуть довести, що люди, які купують Toyota, своїми зусиллями створюють більше, ніж втричі менше товарів та послуг, ніж ті, хто купує Tesla (про усілякі там Audi-Bentley з Volkswagen Group просто мовчимо, їх ринок у порівнянні з Tesla оцінює більше, ніж у 10 разів дешевше). Однак, враховуючи, що Toyota виробляє в 10 разів більше авто (а пару років тому виробляла в десятки разів більше), а також той факт, що до складу Toyota входить як преміальний Lexus, так і виробник вантажівок Hino, таке неможливо. Тим не менше, ринок оцінює Tesla у більше, ніж три рази дорожче за Toyota – і це сприймається за норму.

«Значить, так воно і є. Це невидима рука ринку, нічого тут не вдієш!»

При цьому друга річ, яку зробив ринок своєю реакцією на твіт Ілона Маска по Україну – це показав, що насправді становить собою капіталізація Tesla. А саме: якщо один твіт засновника Tesla вартував трошки менше $200 млрд, це значить, що кількома своїми недолугими твітами Ілон Маск може повністю знищити капіталізацію Tesla.

І до цього, типу, теж варто відноситися спокійно – «нічого тут не вдієш!».

Для порівняння: минулого тижня Porsche вивели на IPO. Цей крок дозволив компанії залучити Є75 млрд.

І навіть уявити неможливо, щоб голова Porsche Олівер Блум написав щось таке у твітері, після чого п'ята частина цих грошей просто зникла.

Так працюють у Porsche. Це теж «невидима рука ринку». І з цим теж нічого не вдієш.

 

текст — Юрій Бугаєв

ілюстрації — Tesla

 

____________

Якщо матеріал сподобався і у Вас є можливість, я буду щіро вдячний за підтримку Автомобільного Бюро переказом тієї суми, яку вважаєте доречною. Ви допомагаєте Бюро — я в свою чергу допомагаю ЗСУ.

Від кожного — хто що може. Так і переможемо. (c)

Тримаймо стрій!

 

MasterCard (Приват):

5363 5420 9895 8854

 

Отримувач: Бугаєв Юрій Валерійович

Призначення платежу: безповоротна фінансова допомога

Валюта карти: UAH (при цьому можливий переказ у вашій валюті, отримувач Bugaev Jurij)

 

Звіти щодо надходження коштів я буду регулярно публікувати тут.

 

 

Автомобильное Бюро Sport-Engine начало свою работу весной 2010 года – и с тех пор мы стараемся предоставлять нашим клиентам и читателям максимально полную и интересную информацию. Автомобили, процесс их создания, жизни и борьбы на гоночных трассах, история и легендарные личности мира моторов, тренды, ощущения от вождения – вот то, чем живем мы и чем готовы поделиться с Вами.

Если стиль и качество нашей работы вызвали у Вас интерес в плане сотрудничества, пишите на bugaev@sport-engine.com

Искренне надеюсь, что Вам у нас понравится.

Юрий Бугаев, основатель и руководитель Автомобильного Бюро Sport-Engine